شرایط تولید مثل

در همه ی حیوانات و مخصوصاً پرندگان نگهداری مطلوب ازآنها به عنوان مهمترین عامل در موفقیت تکثیر نام برده میشود.چه بسا افرادی که عاشق یک پرنده اند ولی بعد از مدتی و عدم موفقیت در تکثیر از آنها دل زده شده و آنها را رها میکنند.
مرغ عشق هم از این قضیه مستثنا نیست چه بسا حدود50 درصد موفقیت در تکثیر این پرنده یا شاید هم بیشتر به عوامل نگهداری آن بستگی دارد.
شرایط نگاهداری مطلوب پرنده:
1-قفس:مرغ عشق حیوانی است که زندگی گروهی را دوست دارد اما باید این نکته را هم یادآور بشوم که نگهداری جفت ها برای تکثیر باید در قفس های مجزا صورت گیرد در غیر این صورت حتماً در بین جفت ها بر سر عوامل مختلف درگیری و نزاع بوجود می آید ولی نگهداری جوجه ها در یک قفس نه تنها اشکالی ندارد بلکه به رشد و بلوغ و تکمیل این پرنده از همه لحاظ کمک میکند.
قفس مرغ عشق ها باید به اندازه ی کافی جادار باشد زیرا مرغ عشق ها حیواناتی بازیگوشند و مدام به اطراف قفس سرک میکشند.برای یک جفت مرغ عشق به منظور تکثیر یک قفس حدود75×65×90به اندازه کافی خوب و جادار است.قفس را هفته ای دو بار تمیز و ضد عفونی کنید.
قفس را در محیطی آرام،بدون دود،با دمای مناسب،بدون رطوبت زیاد،طوری که سگ و گربه به قفس دسترسی نداشته باشند و در دید مرغ عشق ها هم نباشند قرار دهید.به طور کلی آرامش و محیط مطبوع را برای آنان فراهم سازید.

2-وسایل متفرقه:در قفس 2 یا سه میله بستگی به اندازه ی قفس قرار دهید.میله ها باید به صورت افقی باشند،در ضمن میله های چوبی ارجحیت دارند.وسایل بازی هم از قبیل آینه و تاب و زنگوله به رشد و تکامل آنها کمک می کند.

3- پرواز آزاد: بعد از 7-8 هفته ای که پرندگان در قفس بودند و با آن خو گرفتند میتوانید آنها را آزادانه در اطاق پرواز دهید.
ابتدا در و پنجره ها را ببندید،پرده ها را بکشید طوری که شیشه های صاف معلوم نباشند و جلوه نکنند.بعد وسایل خطرناک مانند بخاری و...را خاموش کنید یا از دسترس پرنده دور سازید.سپس در قفس را باز کنید،بعد از مدتی پرنده ها از قفس بیرون می آیند در اتاق چرخی میزنند و بعد از 20-30 دقیقه درباره به قفس باز میگردند

/ 2 نظر / 34 بازدید
عرفان

من می خوام مرغ عشقام توی قفس بزرگ بزارم ایا براشون لانه بزارم دعوا نمی کنن راستی یه چیز دیگهبعضیا می گن مرغ عشق بای به ادم بیاد حقیقتداره متشکرم

یاس

سلام من الان سه ساله دوتا مرغ عشق دارم ولی هیچ تولید مثلی نداشتند تازگیا متوجه شدم مرغ عشق ماده به داخل لانه میره و یک ساعت یا بیشتر درآن میماند میخواستم بدونم مرغ عشق من قراره تولید مثلی داشته باشه یا خیر؟ واینکه اصلا به هیچ عنوان بیرون از قفس نمیمونه وهمیشه زمانی که اونا رو بیرون میارم حالت پرخاش دارن به نظر شما چی کار کنم تا به من عادت کنن ؟ لطفا اگه براتون امکان داره جوابو داخل وب خودم خصوصی برام بزارین ممنو ن