تولید مثل در مرغ عشق.منتظرنظرهای شما هستیم

برای جفت گیری مرغ عشقها نمی توان زمان مشخصی را عنوان کرد چون بستگی به خصوصیات پرنده،آمادگی جسمانی پرنده و علاقه ی آن نسبت به جنس مخالف دارد.گاهی دو تا پرنده نر و ماده که با انتخاب آدمها کنار هم قرار می گیرند تا ابد فقط همدیگر راتحمل می کنند و هیچوقت جفت نمیشوندبنابراین اگر یک جفت مرغ عشق را بیشتر از نه ماه در کنار همدیگر قرار داده باشید و شاهد جفت گیری آنها با یکدیگر نباشید اقدام به تعویض جفتها نمایید. بهتر است مرغ عشقها به صورت دسته جمعی در محیطی بزرگ نگهداری شوند تا مرغ عشقها خود ،جفت مورد علاقه یشان را انتخاب نمایند.
مرغ عشق ها مثل پرندگان دیگر دوست دارند که در محیطی آرام و خلوت بدون سرکشیهای متعدد صاحبانشان روبرو باشند ویکی از شرایط اصلی برای جفت گیری پرندگان در اختیار قرار دادن محیطی آرام و مناسب برای زندگی کردن آنهاست در لانه ی مرغ عشق ها نیز نباید شی ای خاص مثل پنبه گذارده شود و از همان روزهای اول خرید پرنده به هیچ عنوان در زندگی عادی آن دخالت نکنید و محیط زندگیش را مرتبا عوض نکنید چون از تغییر وتحولات متعدد بیزارند. در موقع تخم گذاری پرنده نیز مکان قفس را تغییر ندهید و مرتب به پرنده سرکشی نکنید چون ممکن است با قهر پرنده ی پدرمادر وبزرگ نکردن جوجه هایشان روبرو شوید.

نکاتی که باید در جوجه کشی مورد توجه قرار گیرند:

1- نگاهداری مطلوب و صحیح این پرنده
2- اضطراب و استرس پرنده را به حداقل برسانید
3- استفاده از لانه مناسب برای پرنده
لانه این پرنده اغلب به صورت مکعب مستطیل میباشد و پرنده برای آماده سازی آن نیازی به اشیاء اضافی از قبیل پنبه و نخ نیاز ندارد و مستقیماً روی کف لانه تخم میگذارد.لانه ها به صورت چوبی و پلاستیکی در پرنده فروشی ها عرضه می شوند. در مکان ورودی لانه باید چوبی قرار داشته باشد تا پرنده برای ورود و خروج به لانه مشکلی نداشته باشد. کف لانه در مکان تخم گذاری کمی گودتر است.لانه را میتوانید پس از هر سری جوجه کشی تمیز کنید.


4– صداهای محرک: صدای جفت گیری دیگر مرغ عشق ها میتواند محرک خوبی برای یک جفت دیگر باشد. با نگهداری چند جفت از این پرنده در یک مکان به صورتی که بین قفسها حایلی وجود داشته باشد تا مانع از پرخاش و جنگ بین آنها شود میتوانید در تحریک آنها به جفت گیری موثر باشد.

5- سن:سعی کنید سن پرنده های نر و ماده برای جفتگیری مناسب باشد یا حداقل تفاوت زیادی نداشته باشد. بلوغ این پرنده را اغلب به صورت تجربی تشخیص میدهیم که میتوان از رنگ نوک و بینی و بدن پرنده این کار را انجام داد.

6- فصل:فصل جفتگیری این پرنده معمولا در بهار وتابستان توام با هوای مناسب و نوردهی بیشتر انجام می پذیرد.

7- نوع و رنگ: پرندگان هم رنگ و هم نوع زودتر جفت میخورند و درضمن نژاد آنها هم تداخل پیدا نمیکند.

8-تقویت تغذیه ای پرنده قبل و بعد از فصل تولید مثل بسیار مهم است و این نکته را هرگز نباید فراموش کرد تا همواره پرنده هایی سالم و شاداب داشته باشیم

این پرنده در خارج از قفس مثل سایر پرندگان بیشتر در بهار جفت گیری میکنند و در درون قفس هر موقع که آماده باشند به راحتی جفت میشوند. آماده بودن پرنده برای جفت گیری شرایطی دارد:

پرنده نر:

- به بلوغ کامل رسیده باشد(بینی اش کاملا آبی باشد)
- آماده بودن پرنده که با مشاهده پرهای پس(مقعد)پرنده میتوان متوجه شد
- از لحاظ جسمی نقصی نداشته باشد
-از لحاظ روحی آماده باشد(زیاد آواز بخواند)
*آواز خواندن نر:آواز این پرنده خاص نیست وبیشتر صدای اطرافش را تقلید میکند *

پرنده ماده:
- بالغ باشد(بینی اش کاملا سفید باشد )
*بینی ماده باید کاملا سفید باشد ،اگر سفید متمایل به بنفش است (صورتی)هنوز بالغ نیست ولی اگر بینی اش قهوه ای است سن زیادی دارد وباید تا سفید شدن بینی اش صبر کرد
- آماده بودن پرنده که با مشاهده پرهای پس(مقعد)پرنده میتوان متوجه شد
- جثه اش ضعیف نباشد( معمولا پرندگان ماده با جثه بزرگ جوجه های قوی دارند)

 تاريخ : ٢٠ امرداد ۱۳٩٠ | ۱٢:٠۳ ‎ب.ظ | نویسنده : نیما جم | نظرات ()
  • خرید بک لینک | خرید بک لینک